R, Ř

racionalismus (z latinského ratio = rozum) - též osvícenství, filozofické hnutí 18. století, které považovalo rozum za jediný zdroj poznání skutečnosti a pravdy. Zcela popřelo duchovní stránku vnímání, odsoudilo náboženství jako tmářství. Racionalismus vyvrcholil v době francouzské revoluce, tedy v období klasicismu.

rastr - pravidelná soustava linek různých směrů (např. linky v sešitě, čtverečkovaný papír, notové linky). Při tisku používáme rastr z různě hustých bodů (teček).

realita - věcná, konkrétní a nezkreslená skutečnost, to co lze poznat smysly 

realismus (z latinského res = věc, předmět) - porážka revolucí v roce 1848 dala vystřízlivět ideálům romantismu, bylo nutno se podívat pravdě do očí, zobrazovat skutečnost. Formování člověka společností, deformace jeho charakteru se promítají i do umění, zejména do sochařství a malířství. V malířství se mění postoj ke skutečnosti, malíři malují v plenéru (barbizonská škola), studují účinky atmosféry, zachycují obyčejný život. U nás je období realismu spjato s generací stavějící a zdobící Národní divadlo. Jako reakce na abstraktní proudy v umění 20. století se objevují realistické tendence i v tvorbě poválečné, např. fotografický realismus nebo hyperrealismus. Z realismu vyrůstá i tvorba pop-artu. Svéráznou odrůdu tvoří tzv. socialistický realismus, který byl ovšem jen formou zobrazování idejí, tentokráte komunistických. 

reflex - zrcadlení lesklých ploch (např. chromová auta). V malířství je reflexem odraz světla nebo odraz barvy na bílých předmětech. Zajímavé jsou reflexy na vodní hladině.

rekonstrukce (z latinského reconstructio = přestavba) - opětné sestrojení, vytvoření díla, které se nedochovalo v úplnosti, v jeho původní podobě. Často pomáhají kopie, zprávy z knihy, nákresy atd.

reliéf (z francouzského relief = vypouklost, nerovnost) - sochařské dílo zpracované v ploše, které plastickým náznakem dosahuje iluze třetího rozměru. Je určeno jen k formálnímu pohledu, prostorovosti dosahuje jen náznakem skutečné hloubky. Vynořuje se jen částečně z plochy, ze stěny. 

Podle toho, jak vysoko vystupuje (vyčnívá) nad podložku, rozlišujeme tři typy reliéfů:

  • nízký (např. na mincích) - basreliéf
  • střední
  • vysoký (např. na průčelích chrámů) - hautreliéf

renesance - umělecký směr vzniklý v Itálii a navazující na nový přístup ke skutečnosti. Renesance znamená znovuzrození antických ideálů a s tím těsná návaznost na antické umění. Malířství a sochařství se vrací k formální dokonalosti a studiu přírody. V malbě vynikli zejména Leonardo da Vinci, Raffael Santi, Tizian. V sochařství vynikl Michalenagelo a Donatello.

replika (z latinského replicatio = pohyb zpět) - obměna originálního uměleckého díla vytvořená buď samotným autorem nebo i jinou osobou, dílnou či okruhem. Od kopie se liší tím, že se nesnaží o naprostou shodu s originálem. 

reprodukce (z latinského reproducere = rodit, plodit) - označení pro kopii obrazu, která vznikla nikoli rukou malíře, ale technikou tisku, nejčastěji v tiskárně. Barevně se reprodukce od originálu liší nepřesnými tóny, mnohdy i rozměrem obrazu, takže nemají stejnou působivost. 

restaurátorství (z latinského restaurare = upevnit) - činnost, při níž se obnovuje poškozené výtvarné dílo nebo se zabrání jeho poškození při ohrožení. Restaurátor také odstraňuje z uměleckého díla pozdější nekvalitní nánosy či opravy, konzervuje podklady maleb proti vlivu vlhkosti a ovzduší, popř. malby přenáší na podklad jiný. Důležitým pomocníkem restaurátora je fotografie, rentgen apod.

retrospektiva (z latinského retro = zpět, spectare = dívat se) - označení pro výstavu, která předvádí celoživotní dílo určitého umělce nebo alespoň práce z určitého období jeho života. 

retuš (z francouzského retouche = dodatečná oprava) - v umělecké grafice se tak označují dodatečné opravy natisknutého listu, ale i opravy štočku dalším rytím.

rokoko - vyústění barokního umění po r. 1750 v malebný sloh odpoutaný od monumentálnosti, dynamičnosti a náboženské dogmatičnosti. Umělecká díla mají spíše intimnější charakter, objevují se témata alegorická, nebo i náměty ze společnosti. Ztrácí se symetričnost, zvyšuje se ornamentálnost. Nejvíce se rokoko prosadilo svou zdobností v tvorbě zařízení interiérů (nábytek, zrcadla, tapisérie). Oblíbenou technikou v malbě se stává pastel. Z obrazů se ztrácí temnosvit, barvy jsou jasné.  

románské umění - umělecký sloh v Evropě v době asi od 10. do začátku 13. století. Označení slohu vychází z architektonických prvků užívaných v římských stavbách, tj. především půlkruhového oblouku (lat. romanus = římský). V architektuře se prosadil typ bazilik (podélné stavby, často vícelodní s apsidou, popř. v průčelí s věžemi, někdy byla věž umístěna i nad křížením lodí) a typ centrální, který se užíval v klenbě chodeb, krypt, chóru, bočních lodí, časem také v lodi hlavní a stal se základním tvarem i románských oken a portálů. Hlavice sloupů vycházejí svým dekorativním pojetím z korintského slohu, jsou zdobeny rostlinnými, později figurativními motivy. Zatímco architektura navázala na antiku, sochařství i malířství ji zcela popírají svou formální jednoduchostí a ztrátou prostorovosti a plastičnosti. Nejde zde o dokonalost tvarovou, ale o vyjádření myšlenky. Hlavní roli zde hraje plocha a linie. Sochařství i malířství je v těsné závislosti na architektuře, má za úkol ji dekorovat. Vedle nástěnné malby se začíná uplatňovat i malba knižní (iluminace).

rudka - červenohnědě zbarvená křída

rytina - grafická technika pro tisk z hloubky. Tiskne se z kovové desky, do které rytec ryl ocelovými rydly. Příkladem rytiny jsou poštovní známky nebo bankovky. Složité rytiny neprovádí autor vlastnoručně, ale podle jeho předlohy je zhotovuje zkušený řemeslník - rytec.

rytmus - stejnoměrný pohyb, rytmus v básni určuje střídání přízvuků. Ve výtvarném umění jde o zdánlivý pohyb čar v ploše, o střídání jejich síly nebo směru. Výtvarný rytmus je základem ornamentu.

řada - ve výtvarné výchově je to sled prací, které následují za sebou v několika vyučovacích hodinách. Mohou být základem projektů. Řády slouží k dosažení určitého cíle (například postup od kresby podle skutečnosti k zjednodušenému linorytu).

© 2020-2024, MILUJU VÝTVARKU, Romana Bachelová
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky