L

land-art (z anglického land = země, art = umění) - označení pro výtvarné akce přímo v přírodě. Jde o záměrné zásahy do přírodního prostředí, často třeba jen jednoduchou formou, ale jindy s pomocí složitých pomůcek. Tyto zásahy do krajiny vlastně jen navazují na formování prostředí v celé historii lidstva (např. rozsáhlých zahrad s ornamentálně řešenou rostlinnou výzdobou, např. Versailles). Land-art pracuje s hlínou, pískem, kamením, s rostlinami, slámou, senem, dřevem, ale i vodou, sněhem či ledem, samozřejmě i jinými. S land-artem souvisí i odlévání přírodních struktur do sádry, jejich otiskování formou frotáže apod. Výtvor v krajině někdy zůstává, jindy je celý proces přeměny krajiny zachycen jen dokumentačně na fotografii nebo filmu.

laik - neodborník, amatér, neprofesionální výtvarník (např. v umění nezkušený návštěvník galerie). Laický výtvarník je ten, kdo neprošel odborným školením.

lapidárium  (z latinského lapis = kámen) - sbírka kamenných plastik a fragmentů ze zaniklých objektů. Bývá zřizováno v muzeích a ve stavbách s dlouhou dobou existence jako doklad vývoje (např. lapidárium v bazilice ve Velehradě).

lavírování (z francouzského laver = mýt) - rozmývání barvy štětcem namořeným ve vodě. Lavírování se používá i v kresbě rudkou, štětcové kresbě tuší nebo v perokresbě.

lazura - řídký průsvitný nános barvy (vodové nebo olejové) tak tenký, že pod ním prosvítá podklad nebo jiná barva - umožňuje tedy prozařování podkladové vrstvy. Malba lazurní barvou je základem akvarelu. Lazura je opakem pastózní vrstvy, kde se nanáší barva hustá, krycí. 

lept - grafická technika; tisk z hloubky. Základem je kovová deska (měděný nebo zinkový plech), do které je obraz vyleptán kyselinou. Jiný postup je rytí - suchá jehla. 

lineární - kresebný; lineární obraz je založen především na linii. Větší počet linií vytváří lineární rytmus.

linie - čára, linka; jednoduchý tah tužky nebo jiného psacího nástroje. Linie je základním prvkem kresby; vytváří obrysy, šrafy na ploše.

linoryt - grafická technika; tisk z výšky. Základem je otisk linolea, do kterého je vyryt (vyřezán) obraz.

lis - stroj na tisk grafických listů. Grafické lisy se liší podle toho, k jakému účelu slouží; jedny jsou pro tisk z výšky, jiné pro tisk z hloubky, další pro litografii, pro sítotisk.

list grafický - otisk grafické matrice na papír. Jednotlivé grafické listy bývají autorem podepsány a opatřeny dvěma čísly. První značí pořadové číslo tisku, druhé celkový náklad (např. 3/20 udává, že jde o třetí výtisk z celkového počtu dvaceti listů. Víc nesmí být tištěno.)

litografie - grafická techniky; tisk z plochy. Základem je vápencová plotna (deska) chemicky upravená tak, že z ní lze otisknout jen pokreslená místa.

logo - zkrácené pojmenování logotypu. Logotyp je výtvarníkem vyřešená reklamní značka. Původně byl tvořen jen písmeny, zpravidla názvem či zkratkou firmy nebo výrobku. Logotyp má zůstat neměnný, používaný stále v téže podobě. Dnes se označení "logo" vžilo pro každou firemní značku, i když ji nevytvářejí pouze písmena. Proto se někdy říká "obrazový" logotyp.

luneta - obraz v půlkruhovém formátu (např. lunety z Alšova cyklu obrazů pro pražské Národní divadlo).

© 2020-2024, MILUJU VÝTVARKU, Romana Bachelová
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky