A


abstrakce, abstraktní umění (z latinského abstrahere = odtáhnout) - obecně pomyslný, smysly nevnímatelný, nenázorný, ve výtvarném umění to, které nezobrazuje postavy nebo předměty, ale jen výtvarné prvky - barvy, linie, plochy, prostor. Autor záměrně upouští od napodobování skutečnosti a vychází spíše z myšlení, z představy, vytváří si vlastní skutečnost odlišnou od okolní reality.

Tato tvorba má ještě tři další názvy: umění nepředmětné, nezobrazující, nefigurativní. Rozlišujeme abstrakci geometrickou, expresivní, lyrickou aj.

O abstraktním umění začínáme mluvit až na začátku 20. století (V. Kandinskij). Více či méně se pak s abstraktním přístupem setkáváme ve většině směrů 20. století.

absurdní (z latinského absudrus = falešný, nesmyslný) - to, co zcela zjevně odporuje pravidlům logického myšlení, popř. se dostává do rozporu se svým vlastním smyslem. Jako hlavní námět se absurdita objevuje v komických výjevech. 

akce - umělecký postup, který klade důraz na činnost, proces, jednání. Srovnej se slovy: happening, performance, body-art

akční malba (z anglického action painting) - automatická tvorba vycházející přímo z tvůrcova podvědomí bez předchozích úvah. Malíř tvoří přímo bezprostředně, snaží se vyjádřit svůj psychický stav přímo na plátně. Tak se stává akční malba přímo obrazem duše a pocitů autora (J. Pollock).

akumulace - zvláštní podoba asambláže. Je sestavena z řady stejných předmětů (z různých lahví, z obalů téhož výrobku, z mnoha klíčů, z plechovek...) 

akvarel - malba vodovými barvami. Barvy se ředí vodou a jsou průzračné, lazurní. Aqua = latinsky voda. Základem je tedy vrstvení průsvitných barevných ploch. 

alegorie (z řeckého allégorein = vyjádřit jinak)  jinotaj, obrazné vyjádření, které má vedle doslovného též jiný, přenesený význam. Většinou se pomocí alegorie zobrazují lidské vlastnosti (např. sova jako alegorie moudrosti)

alchymáž - přeměna tištěného obrazu (např. z časopisu, z knihy, z reklamního prospektu) pomocí chemických prostředků, kterého jeho části změní, rozpustí, vymažou

amatér - amatérský výtvarník, výtvarník tvořící ze záliby, bez odborného vzdělání. Opakem je profesionál.

anfas - lidská hlava zobrazená zepředu, pohled přímo do tváře (z francouzského  "en face" = do tváře).

architektura - stavitelství, usilující především o tvarovou dokonalost a krásu staveb. Architektura je součástí výtvarného umění.

asambláž - trojrozměrné (prostorové) výtvarné dílo (reliéf nebo objekt) sestavené z nejrůznějších předmětů a materiálů (např. zbytků dřev, z kovového odpadu apod.), ve kterém původní prvky dostávají nový význam. Může být kombinována s malbou. Srovnej se slovy objekt, objektové umění.

ateliér - francouzský název pro dílnu, pracovna výtvarného umělce

autoportrét - vlastní podobizna, obraz nebo socha, jíž umělec zpodobuje sám sebe

© 2020-2024, MILUJU VÝTVARKU, Romana Bachelová
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky