K

kaligrafie - krásné psaní volnou rukou (ne šablonou), krasopis. Dekorativní písmo se píše štětcem do působivé plochy. Známá je kaligrafie Japonců, kde dospělí i děti pořádají veřejné závody v psaní štětcem. 

kánon - pravidlo, zásada. Souhrn závazných pravidel pro uměleckou tvorbu. V malířství a sochařství se uplatňuje kánon jako soustava proporcí, měr lidského těla. Už od starověku si umělci vytvářeli vlastní kánony, většinou kreslené a zároveň vyjádřené číselně. Např. hlava a ostatní tělo jsou v poměru 1 : 7.

karikatura - nejčastěji kresba s úmyslně přehnanými rysy. Snaží se vystihnout typické vlastnosti karikované postavy.

kinetické umění - umělecký obor, který vytváří pohyblivá díla (např. film je uměním kinetickým). Ve výtvarné tvorbě se kinetickým uměním rozumí především díla, která se mohou pohybovat, tzv. mobily

koláž (z francouzského coller = lepit) - výtvarná metoda založená na vlepování výstřižků, útržků nebo jiných prvků (novinového papíru, fotografií, textilu, nálepek, jízdenek apod.) do obrazů

 kolekce - sbírka, soubor

kolektivní práce - společná týmová práce určité skupiny (např. kolektivu třídy)

kolorit (z latinského color = barva) - barevnost. Rozlišujeme kolorit pestrý a nepestrý, jednobarevný (monochrommí), harmonický, kontrastní atd.

kolorovaná kresba - obrysová kresba tužkou nebo perem vybarvená (kolorovaná) zpravidla akvarelem nebo barvenými tužkami.

kompozice - uspořádání, skladba, výstavba uměleckého díla, uspořádání jednotlivých prvků do celku. Ve výtvarném umění je kompozice důležitým prostředkem k vytvoření působivého celku. Někteří autoři uplatňují kompozici harmonickou, jiní naopak nevyváženou, disharmonickou.

koncept - návrh, předběžné zpracování, záměr, pojetí, jasný úmysl. Důležitým rysem konceptu bývá jeho rozumové zdůvodnění. 

konceptové (konceptuální) umění - umělecký směr, v němž má diváka zaujmout autorův důvtip (např. určení nějakého pravidla pro obměnu a opakování) víc než motivy či tvary a barvy díla.

konstruktivní tvorba - je částí abstraktního umění. Jsou v ní využívány geometrické prvky a tím vzniká podobnost některých konstruktivistických obrazů s výkresy inženýrů, techniků.

konstrukce - složení či sestavení prvků. Ve výtvarném umění se často váže ke geometrické abstrakci, kde převládají důmyslné sestavy linií, ploch a tvarů.

kontrast - protiklad, nápadný rozdíl, úplná odlišnost

  • barevný kontrast - vzniká sousedstvím barvy bledé a syté, tmavé a světlé, dvojic doplňkových
  • světelný kontrast - střídání světla a stínu
  • lineární kontrast - lomená linie v sousedství plynulé vláčné křivky
Kontrast není nesoulad, naopak: často pomáhá ke kladnému působení celku.

kontura - obrys, linie ohraničující tvar

kopie - opakovaný přepis jednoho díla. Kopírování uměleckých děl se někdy používá jako prostředek k jejich lepšímu poznání. Kopie nahrazuje originál tam, kde by hrozilo jeho poškození (např. socha vystavená vlivům počasí). Někdy bývá kopie zneužita jako padělek.

korektura - oprava

korespondovat - schopnost sblížit dílo s něčím dalším (např. stavba či pomník mají korespondovat se svým okolím).

krajinomalba, krajinářství - druh malířské tvorby zabývající se krajinou. pohledy do otevřené, daleké krajiny označujeme jako panoramata. Naopak zúžený výsek příroda nazveme interiér, zákoutí (např. lesní interiér). Popisný obraz města je veduta.

kreace - výtvor, tvorba

kreativní - tvořivý, vynalézavý

kresba - výtvarný projev tvořený převážně liniemi a obrysy. Tím se kresba liší od malby. Dalším rysem kresby je její technická stránka; nejčastěji kreslíme na papír grafickými materiály (např. tužkou, pastelkami, uhlem, rudkou, fixem, perem)

kultura - duchovní stav lidské společnosti, vyspělost určitého národa. Odvozuje se od univerzální lidské vlastnosti - od schopnosti vytvářet. Významnou složkou kultury je i výtvarné umění. Kultura bývá chápána jako "sestra" civilizace. Někdy se rozlišuje hmotná a duchovní kultura.

kurziva - ležaté antikvové písmo nakloněné mírně doleva. Poprvé použita v Itálii knihtiskařem A. Manutiem, odtud také její pojmenování italika.

kvaš - (francouzsky gouache, z italského guazzo = kaluž, louže), malba vodovými, přitom však hustými krycími barvami. Kvaš lez vytvořit akvarelem s přimícháním běloby.  Kvaš je technika mezi akvarelem, protože je krycí, dociluje účinku podobných pastelu. Maluje se na navlhčený papír většinou kulatými vlasovými štětci. Kvaše se používalo ve staré knižní malbě, malovali jím např. W. Turner, u nás J. Navrátil nebo L. Marold. 

kýč - (z německého Kitsch = obraz bez hodnoty), označení pro bezcenné umělecké dílo, které je sice líbivé, ale nemá uměleckou hodnotu. Stránka líbivosti pak převládá z důvodu komerčního. Kýč je tedy nehodnotné dílo, které se tváří jako umění, aby bylo dobře prodejné. Někteří uměnovědci hovoří i o kýčovém prožívání a chápání skutečného uměleckého díla.

© 2020-2024, MILUJU VÝTVARKU, Romana Bachelová
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky