F

fantaskní umění - díla s fantastickými (snovými až blouznivými) náměty

fantazie - představivost, obrazotvornost

fazeta - šikmo zbroušený okraj štočku (viz) zabraňující protržení papíru při tisku (viz) z hloubky.

figura - postava člověka, zvířete nebo nadpřirozené bytosti

figurativní umění - výtvarné dílo předmětné, to znamená s předmětnými motivy, např. postavami, přírodninami či věcmi. Zobrazuje smysly poznanou skutečnost, realitu. Je opakem abstraktního umění.

fikce - představa, zdání. Vědecká fikce bývá označována jako sci-fi, to znamená scientická (vědecká) fikce

fix - zvláštní druh tužky či plnicího pera s měkkým plstěným hrotem a velkým zásobníkem barvy. Některé fixy slouží jako zvýrazňovače, jiné jako značkovače (markery), jiné se používají pro psaní nebo kreslení.

fixativ - ustalovač, roztok, kterým se stříká (fixuje) povrch kreseb (uhlových, pastelových apod.). Utvoří slabou průsvitnou vrstvu a tím zamezí jejich rozmazání.

forma - tvar, vnější podoba předmětu. Práce umělců spočívá ve schopnosti dát myšlence vhodnou formu, to znamená, že je vytvořeno z nějaké hmoty (socha z kovu nebo z kamene, obraz z barev na papíře, plátně nebo dřevě).

formát - rozměr díla. Formát obrazu je dán rozměry papíru nebo plátna. Podobizny malujeme nejčastěji do formátů na výšku, krajiny spíše na formáty ležaté, délkové.

formát A4 - nejběžnější z tzv. normalizovaných formátů užívaných dnes téměř na celém světě. Normalizované formáty jsou: A1 (60 X 84), A2 (42 X 60), A3 (30 X 42), A4 (21 X 30), A5 (10,5 X 15). Formát s vyšším číslem vzniká vždy rozpůlením formátu předchozího.

fotomontáž - seskupení více fotografií, koláž fotorafií

frotáž (frotter = francouzsky: třít, stírat- technika spočívající ve snímání povrchových struktur nebo textur vzniklá třením např. tuhy přes papír. 

Např. Na drsnou podložku (např. na hrubé prkno) položíme tenký papír a plochou tuhou po něm přejíždíme tak dlouho, až se obraz dřeva objeví na papíru.

fragment - zlomek. Označení uměleckého díla, které se nezachovalo celé a zůstává jen částí celku.

funkce - účel, výkon, účinek. Předměty užitého umění (např. nádoby, textilie, nábytek) mají vždy svůj účel, musí plnit určitou funkci. Ceníme si však i předmětů, které jsou krásné tvarem, i když nefunkční. Např. nefunkční je váza, do které nemůžeme vložit kytici, protože má příliš malou základnu a nestojí.

© 2020-2024, MILUJU VÝTVARKU, Romana Bachelová
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky